27 Ekim 2016 Perşembe

ÇOCUKLARA ZAMAN YÖNETİMİ VE PLANLI OLMA BECERİSİ KAZANDIRMA


Çocuklar genellikle belli bir zamana kadar faaliyetlerini kendileri düzenleyemezler. O döneme kadar etraflarındaki büyüklerin yardımına ihtiyaç duyarlar. Planlama becerisinin kendilerine öğretilmesi için anne babalarından yardım beklerler.
Size önerim
Çocuğunuzun odasında  büyük renkli bir takvim ve sayıları rahat okunabilen bir saat bulundurun. Ve bu takvime şunları yazmasını teşvik edin. .

*Okul ödevlerinin tarihleri
*Okulla ilgili özel günler
*Aile bireylerinin ve arkadaşlarının doğum günleri
*Gezi günleri
*Resmi tatiller
*Sınav tarihleri vb.

Çocuğunuz her sabah /akşam geçen günün üzerine bir çarpı çizebilir, kalan gün sayısına bakabilir.
Bu tarz bir takvimi odasında her gün göz önünde gören çocuklar plan yapmayı sevecektir.

Çocuğunuza sabah saatlerinde o gün neler yapmayı planladığınızı anlatın. Çocuklar önlerini gördüklerinde daha kontrolde hissederler ve sakin olurlar, aynı zamanda bu açıklamalar ile günü planlamayı, etkinlikleri sıralamayı öğrenirler.

Çocuğunuzun zaman algısını oluşturmak için mutlaka sabah, öğlen, akşam, sonra, önce gibi kavramları kullanın. Çocuğunuzla sınırlı bir zamanda bir etkinlik başlayacak, bitecek ise mutlaka zamanı saat üzerinde gösterin. Böylece çocuğunuz saati kontrol ederek zamanını yavaş yavaş ayarlamayı öğrenir.

Zaman tanıyın. Çocuğunuza yapılması gerekeni o anda söylemeyin. Bir 5-10 dakika önce bir hatırlatmada bulunun

İyi bir örnek olun. Zamanlama konusunda ve zamanınızı etkili kullanma konusunda çocuğunuza iyi bir rol model olun. Çocuğunuzu zamanında okuluna götürün, okuldan alın. Söz verdiğiniz saatlere sadık kalmaya çalışın.Çocuğunuz zaman yönetimini iyi yapmadığında sonuçlarını çocuğunuzun yaşamasına fırsat verin.

Çocuğunuza ödev zamanını etkin kullanmadığında yapmak istediği etkinliklere daha az zamanı kaldığını anlatın.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder